Hledaný výraz musí mít více jak 2 znaky.
Co se jednomu může zdát malé, druhému může připadat dostačující či dokonce velké. Obecně můžeme říci, že za malou koupelnu považujeme koupelnu o menší výměře, než 4 m2. Tedy například do rozměrů 2 × 2 m. Jenže co si počít s takto malým prostorem? Dáme si pár tipů, jak ušetřit místo i jak koupelnu opticky zvětšit.
Jen to nejnutnější
Zásadní je pořádně si rozmyslet, jaké vybavení v koupelně vlastně potřebujete. Vana nebo sprchový kout, umyvadlo, nějaký ten kus koupelnového nábytku, to je jasné. Ale je důležité si také rozmyslet, zda v koupelně bude mít svůj domov i pračka, případně sušička. Na základě toho můžete přejít k dalším rozhodnutím. Jak vybavení rozmístit, jaké máte v koupelně světlo a na základě toho vybrat obložení, zabarvení skel sprchového koutu, tvar a rozměry madel, výška vaničky a podobně.
Zvolte správný kout
Nejdůležitějším rozhodnutím je, zda chcete mít v koupelně vanu nebo sprchový kout. Zde záleží čistě na vašich preferencích. Pokud koupeli ve vaně neholdujete nebo si ji dopřejete jednou za uherský rok, pak bychom doporučili spíše sprchový kout. Je vesměs jedno, jestli si vyberete čtvrtkruhový nebo čtvercový o menších rozměrech. Jde o to, co nejlépe padne do prostoru vaší koupelny. Pokud se rozhodnete pro sprchový kout, určitě doporučujeme transparentní neboli čirou výplň skel. Vzory a zabarvení skel opticky zmenšují prostor.
Pokud zvolíte sprchový kout, je také důležité zda dáte přednost nízké nebo hluboké vaničce. Hlubokou vaničku doporučujeme v případě, že máte nebo plánujete rodinu. Výhodu pocítíte zejména při koupání menších dětí, kdy hluboká vanička prakticky nahrazuje vanu. U sprchového koutu bychom se zamysleli i nad tím, jaká má madla. Přeci pokud máte málo prostoru, tak nezvolíte masivní madla, ale raději sáhnete po něčem minimalističtějším. Někdo by řekl, že je to přehlédnutelný detail, ale pokud chcete mít vše perfektní, zaměřte se také na barvu profilů. Černé nechte ležet ladem a přikloňte se raději k bílým či v provedení Brillant. Budou lépe odrážet světlo.
Nepodceňte ani výběr vany
Nechcete se vany vzdát? I to je v pořádku. Milovníci dlouhých horkých koupelí se přece nemusí vzdávat své vášně jen kvůli nedostatku prostoru. Do malé koupelny bychom rozhodně doporučili obdélníkovou vanu, nejlépe o rozměrech 1 700 × 800 mm nebo 1 700 × 750 mm. I když jste příznivci koupelí, čas od času přijde chuť dát si sprchu. Z toho důvodu je výhodné k vaně pořídit vanovou zástěnu. Můžete se osprchovat, a přitom nezacákáte koupelnu. U vanových zástěn platí to samé, co u sprchových koutů. Do malých prostor je nejlepší volbou čiré sklo a světlé profily. Jen myslete do budoucna na to, že v méně rozměrných koupelnách je méně prostoru pro pohyb a do vany se leze hůře než do sprchového koutu.
Pokud se nemůžete rozhodnout, zda pořídit vanu se zástěnou nebo sprchový kout a rozhodujete se na základě cenového porovnání, musíme vám říct, že cena je v součtu přibližně stejná. Vana se zástěnou možná vyjde o něco dráž, záleží však na typu a provedení obou produktů a samozřejmě na vašich preferencích. Proto bude nejlepší, když si porovnáte ceny konkrétních produktů.
Prostor v malé koupelně je možné vyřešit chytře a prakticky. O tom, jak ušetřit místo a o tom, že i malá koupelna má chytré řešení, vám píšeme i v našem dalším článku na e-shopu Roth.
Máte taky malou kopelnu?
Ukážeme vám, že i z malé koupelny můžete udělat útulný prostor ve vašem domově.